Minnesota Youth Athletics Services

Baseball
login

 

For the 2018 season, the Gopher State Baseball League is very excited to have the Blizzard Foundation offer the Johnny Price IV Memorial College Scholarship for $1,000 to one 17-19u GSBL player. For more information on the scholarship and to apply, please click on the Blizzard Foundation logo to the right.

 

Congrats of our District Champions:

17-19AAA - White Bear Lake

17-19AA - Woodbury Warriors, Brooklyn Area Rangers, & Hopkins Bulls

16U - Andover Huskies, Mora, & Minneapolis Tigers

Congrats of our League Champions:

17-19AAA - Anoka-Ramsey Tornadoes

17-19AA Tier I - Corcoran Riptide

17-19AA Tier II - Wayzata White

16U Tier I - Mora

16U Tier II - ACYBA

 

2018 GSBL Playoff Championship Pictures

Division Standings Teams Pitches Schedule
Boys 16U Open District 1 Standings Teams Pitches Schedule
     1  Andover Huskies
     2  Blaine
     3  Soderville Rangers
     4  Brooklyn Area Bulldogs
     5  River Falls Wildcats
Boys 16U Open District 2 Standings Teams Pitches Schedule
     1  Hanover
     2  Mora
     3  Becker
     4  Rogers Otsego 16U
     5  STMA 16U
     6  Big Lake Hornets
Boys 16U Open District 3 Standings Teams Pitches Schedule
     1  Minneapolis Tigers
     2  Delano Tigers
     3  Minneapolis Islanders
     4  Hopkins Royals
     5  ACYBA
Boys 16U Open Playoffs - Tier II Standings Teams Pitches Schedule
     1  Soderville Rangers
     2  Hopkins Royals
     3  River Falls Wildcats
     4  Brooklyn Area Bulldogs
     5  Blaine
     6  Rogers Otsego 16U
     7  Big Lake Hornets
     8  ACYBA
     9  Hanover
Boys 16U Open Playoffs - Tier I Standings Teams Pitches Schedule
     1  Mora
     2  Minneapolis Tigers
     3  Andover Huskies
     4  Minneapolis Islanders
     5  STMA 16U
     6  Delano Tigers
     7  Becker
Boys 17-19U AA District 1 Standings Teams Pitches Schedule
     1  Centennial Chiefs
     2  Roseville Beacons
     3  Stillwater Ponies
     4  White Bear Lake
     5  SCPA Lions
     6  Woodbury Warriors
     7  St. Croix Lutheran
Boys 17-19U AA District 2 Standings Teams Pitches Schedule
     1  Rogers Royals
     2  Coon Rapids
     3  Legacy Lions
     4  PACT Panthers
     5  Brooklyn Area Centaurs
     6  Brooklyn Area Rangers
     7  Champlin Rebels
Boys 17-19U AA District 3 Standings Teams Pitches Schedule
     1  Becker Bulldogs
     2  Wayzata Navy
     3  Wayzata Gold
     4  Wayzata Gray
     5  Wayzata Royal
     6  Wayzata White
     7  Hopkins Bulls
     8  Hopkins Lugnuts
     9  Corcoran Riptide
Boys 17-19U AA Playoffs - Tier II Standings Teams Pitches Schedule
     1  Wayzata Gold
     2  Wayzata White
     3  Brooklyn Area Centaurs
     4  Becker Bulldogs
     5  Rogers Royals
     6  Hopkins Lugnuts
     7  Wayzata Navy
     8  Coon Rapids
Boys 17-19U AA Playoffs - Tier I Standings Teams Pitches Schedule
     1  Brooklyn Area Rangers
     2  Hopkins Bulls
     3  Woodbury Warriors
     4  Corcoran Riptide
     5  Wayzata Gray
     6  PACT Panthers
     7  Stillwater Ponies
     8  Centennial Chiefs
     9  Roseville Beacons
     10  Wayzata Royal
     11  Champlin Rebels
Youth Sports Done Right