Minnesota Youth Athletics Services

Baseball
login

The 2019 Rec State Championships will take place August 2-4, 2019!

**Rec State is open to EVERY eligible "Non-traveling" or Recreational team**

**You DO NOT need to win your league to participate**

 

 

Matt David

matt@myas.org 

763-781-2220

Congratulations to the 2018 Rec State Baseball Champions!

 

 

4th Grade/10U Champions - 

St. Paul Midway

 

 

5th-6th Grade/11U-12U Champions - 

C.H.O.F. Lions

 

7th Grade/13U Champions - ACYBA Red

 

 

 

8th-9th Grade/14U-15U Champions - West Minnehaha Rec

Schedules now posted!

Division HQ Teams Schedule
Boys 4th-Grade/10U Rec Fridley Little League #1 Teams Schedule
    
 Champlin Athletics
    
 Oakdale Aggies
    
 Rogers Royals 10U
    
 Irondale 10U Gold
    
 CDAA 10U Tigers
    
 Fridley 10U
    
 Langford Park
    
 Parkway Dodgers
    
 SF Gladiators
    
 Soderville Rockies
    
 Midway
    
 STMA Twins
    
 White Bear Lake Rockets
Boys 5th-6th-Grade/11U-12U Rec Northwoods Park Teams Schedule
    
 Bottineau 12U
    
 CDAA Brewers
    
 Champlin Cubs
    
 CHOF Lions
    
 Elk River Riverdogs
    
 Irondale Grey
    
 Midway Navy
    
 Midway Orange
    
 Rogers
    
 Roseville Raiders
    
 Midway Gold
    
 Parkway Dodgers LL
    
 Soderville - Schwintek
    
 Soderville Rays
    
 STMA Athletics
    
 White Bear Lake
Boys 7th-Grade/13U Rec Ham Lake City Park #1 Teams Schedule
    
 ACYBA Red
    
 CDAA Navy
    
 ACYBA Blue
    
 ACYBA Slate
    
 Burnsville Twins
    
 Cambridge-Isanti Blue
    
 Soderville Langemo
    
 Cambridge-Isanti White
    
 Blaine - Ozmun
    
 Blaine - Bilben
    
 Soderville Nathe
    
 Burnsville Pirates
    
 CDAA White
    
 Bryant Square Bandits
    
 Rogers - White
    
 Van Cleve Vipers
    
 ZIMMERMAN THUNDER
    
 Soderville Sorvari
    
 Rogers - Royal
    
 Forest Lake Maroon
    
 Andover Gold
    
 Blaine - Axe
Boys 8th-9th-Grade/14U-15U Rec Sutton Field - Sandburg Learning Center Teams Schedule
    
 Andover Black
    
 Andover Gold
    
 Andover White
    
 ACYBA Red
    
 Blaine - Osendorf
    
 Anoka-Ramsey Maroon
    
 Cambridge-Isanti Blue
    
 Cambridge-Isanti RedHawks
    
 Irondale Gold
    
 Rogers - White
    
 Blaine - Yahn
    
 Forest Lake White
    
 Burnsville Astros
    
 Brooklyn Area Maroon
    
 ACYBA Blue
    
 CDAA Grey
    
 Midway Red
    
 CDAA Navy
    
 White Bear Lake
    
 Forest Lake Maroon
    
 OMGAA Mattson
    
 Shoreview Red
    
 Soderville Voelker
    
 Midway Navy
    
 Soderville Latawiec
    
 West Minnehaha Rec
    
 STMA Yellow Knights
    
 STMA Red Knights
    
 Blaine - Emmerich
    
 Rogers - Black
    
 Duluth East Gray
    
 Soderville Schmitz

Tiebreakers

5th-6th Grade/11U-12U

Pool Play Tiebreaker

Youth Sports Done Right