Minnesota Youth Athletics Services

Basketball
login

MYAS Gopher State Fall Basketball

Roster

Playing Rules

Important Announcements

Note for teams playing at Shakopee HS: Please Use West Entrance

Division HQ Teams Schedule
Boys 3rd/4th-Grade Division Hopkins Lindbergh Center Teams Schedule
    
 Shakopee Black 3
    
 Shakopee Red 4
    
 Shakopee White 4
    
 43 Hoops Yackel 4 Fall
    
 3rd grade Rockets
    
 MN Heat 3 Schumann Fall
    
 MN Heat 4 Schumann Fall
Boys 5th-Grade A Red Champlin Park High School Teams Schedule
    
 Knights
    
 Elk River 5A
    
 Five Star Elite
Boys 5th-Grade A Blue Shakopee HS Teams Schedule
    
 Cougars 5
    
 Shakopee Black 5
    
 MN Thunder 5 Boys Fall
    
 MN Heat 5 Young Fall
Boys 5th-Grade B/C Shakopee HS Teams Schedule
    
 Shakopee Red 5
    
 Shakopee White 5
    
 Shakopee Silver 5
    
 43 Hoops Duberry 5 Fall
Boys 6th-Grade A Revised 9/22 Champlin Park High School Teams Schedule
    
 MN Rush - 2024
    
 MN Magic
    
 Shakopee Black 6
    
 NMRB 6 Boys
    
 Five Star Elite
    
 Lakeville North
    
 Armstrong
Boys 6th-Grade B Red Shakopee HS Teams Schedule
    
 Farmington 6th Grade
    
 Shakopee Red 6
    
 Roseville
    
 Creekview
Boys 6th-Grade B Blue Champlin Park High School Teams Schedule
    
 C-I-A
    
 Teddy B's 5th
    
 MN Heat 6 Black Fall
    
 North Branch Vikings 6th gr Boys
Boys 6th-Grade C Prior Lake High School Teams Schedule
    
 Shakopee White 6
    
 Shakopee Silver 6
    
 43 Hoops Fuller 6 Fall
    
 MN Heat 6 Kulavik Fall
Boys 7th-Grade A Shakopee HS Teams Schedule
    
 Lakeville North 7A
    
 Shakopee Black 7
    
 Hall of Fame
    
 STA
    
 Byron 7th
Boys 7th-Grade B Revised 9/22 Champlin Park High School Teams Schedule
    
 St. Anthony Huskies
    
 Gym Rats
    
 Wildcats
    
 Mankato West
Boys 7th-Grade B/C Prior Lake High School Teams Schedule
    
 Shakopee Red 7
    
 Shakopee White 7
    
 Shakopee Silver 7
    
 43 Hoops Fields 7 Fall
    
 Delano 7th
    
 MN Heat 7 Easterling Fall
    
 North Iowa Fire 6/7
Boys 8th-Grade A Blue Shakopee HS Teams Schedule
    
 MN Steal Basketball
    
 Shakopee Black 8
    
 Eastview 8A
    
 Lakeville North 8A
    
 Byron 8th Grade Boys
Boys 8th-Grade A Red Champlin Park High School Teams Schedule
    
 Moundsview 8
    
 MN Heat 8 Unger Fall
    
 E1T1
    
 Minnesota Suns
    
 STMA 8A
Boys 8th-Grade B Red Prior Lake High School Teams Schedule
    
 Shakopee Red 8
    
 Prior Lake
    
 MN Heat 8 Myles Fall
    
 MN Heat 8 CR Fall
    
 E1T1
Boys 8th-Grade B Revised 9/22 Blue Champlin Park High School Teams Schedule
    
 Minnetonka
    
 PRODIGY Basketball
    
 Blaine 8th grade fall Basketball
    
 Delano 8 - Unrein
Boys 8th-Grade C Hopkins Lindbergh Center Teams Schedule
    
 Shakopee White 8
    
 Shakopee Silver 8
    
 43 Hoops Vaughn 8 Fall
    
 Elk River 8 Fall
    
 MN Heat 8 Sheehan Fall
Boys 9th-Grade A Red Hopkins Lindbergh Center Teams Schedule
    
 The Coyotes
    
 MN Heat 9 Stepanek Fall
    
 MN Rush - 2021
    
 OMG Raptors
Boys 9th-Grade A Blue Forest Lake High School Teams Schedule
    
 Spartans 8
    
 Duluth East 9
    
 Forest Lake 9 Gold
    
 Wisconsin Flyers
Boys 9th-Grade B/C Blue Forest Lake High School Teams Schedule
    
 Eagan 9B
    
 Forest Lake 9 Maroon
    
 MN Heat 9 Rabaglia Fall
    
 CRCTB 9
Boys 9th-Grade B/C Red Hopkins Lindbergh Center Teams Schedule
    
 43 Hoops Reed 9 Fall
    
 MDB 9th Fall 2017
    
 MN Heat 9 Fleury Fall
    
 MN Heat 9 LaPanta Fall
    
 MN Heat 9 Tietz Fall
Boys Junior-Varsity Blue Revised 9/22 Forest Lake High School Teams Schedule
    
 FL JV Gold
    
 Bucket squad
    
 MN Heat JV Davis Fall
    
 CRCTB 11
Boys Junior-Varsity Red Revised 9/22 Hopkins Lindbergh Center Teams Schedule
    
 Minnesota Energy 10th Fall
    
 MN Heat JV Sheehan Fall
    
 MN Bulldogs JV White
    
 MN Bulldogs JV Blue
    
 MN Heat JV Kulavik Fall
Boys Junior-Varsity White Revised 9/22 Forest Lake High School Teams Schedule
    
 Chisago Lakes JV
    
 SCF Saints
    
 43 Hoops Crawford 10 Fall
    
 MN Heat JV Minor Fall
    
 MN Heat JV Presbitero Fall
    
 FL JV Maroon
Boys Varsity A Red Hopkins Lindbergh Center Teams Schedule
    
 High Impact
    
 MN HEAT- White
    
 MDB HS Boys Black Fall 2017
    
 Cass Lake High School
Boys Varsity A Revised 9/22 Blue Forest Lake High School Teams Schedule
    
 Chisago Lakes Varsity
    
 Forest Lake Varsity
    
 MN Heat HS Henderson Fall
    
 CRCTB 12 Elite
Girls 4th-Grade/5th-Grade Division Armstrong High School Teams Schedule
    
 Tayler Hill Elite 4A
    
 Tornadoes
    
 North Iowa Fire
    
 Hospitality House
Girls 6th-Grade A/7th-Grade B Prior Lake High School Teams Schedule
    
 Strong Girls
    
 Rochester Shock-7th Grade LaFrance
    
 Tayler Hill Elite 6A
    
 P.R.E.P. Reliford
    
 E1T1 7th Elite Girls
    
 LIGHTNING 7
    
 North Iowa G7
    
 Metro Select
Girls 6th-Grade B/7th-Grade C Blaine High School Teams Schedule
    
 MN Rise
    
 Watertown-Mayer Royals
    
 Ladies Finest
    
 Byron 6th Grade Girls
    
 City Hoops
    
 North Iowa Fire G6
Girls 7th-Grade A Champlin Park High School Teams Schedule
    
 WI Playmakers Becker (2023)
    
 EV 7th Grade Girls Fall
    
 Coon Rapids 7th
    
 Minnesota Elite
    
 Top Flight Royal
Girls 8th-Grade A Armstrong High School Teams Schedule
    
 Five Star Elite
    
 Top Flight Black
    
 Rochester Shock- 8th Grade Bland
    
 NT Gals
    
 WI City
    
 Start Strong Finish Stronger
Girls 9th-Grade/Junior-Varsity A Revised 9/25 Armstrong High School Teams Schedule
    
 Hall Of Fame
    
 MN Stars JV
    
 P.R.E.P. Pollard
    
 Airforce One
    
 North Iowa Fire JV
    
 Five Star Elite
Girls 9th-Grade/Junior-Varsity B Blaine High School Teams Schedule
    
 Blaine JV White
    
 Blaine JV Blue
    
 Kingdom Force Basketball Club
    
 City Hoops JV
    
 Jump Street JV
    
 Jump St Keller
Girls Junior-Varsity B Armstrong High School Teams Schedule
    
 MN Hustle Clarkin
    
 Fall Northpost
    
 10th MN Thunder Girls
    
 Armstrong JV
Girls Varsity Red Armstrong High School Teams Schedule
    
 Irondale Knights
    
 Airforce One
    
 Tonka Tune Squad
    
 Armstrong Varsity
Girls Varsity Blue Blaine High School Teams Schedule
    
 Rochester Shock- Varsity Bland
    
 Blaine Varsity
    
 P.R.E.P. RABB
    
 Jump St Varsity
    
 North Iowa Fire Varsity
Youth Sports Done Right