Minnesota Youth Athletics Services

Basketball
login

MYAS Gopher State Fall Basketball

Roster

Playing Rules

Important Announcements

Note for teams playing at Shakopee HS: Please Use West Entrance

Division HQ Teams Schedule
Boys 3rd/4th-Grade Division Shakopee HS Teams Schedule
    
 Shakopee Black 3
    
 Shakopee Red 4
    
 Shakopee White 4
    
 43 Hoops Yackel 4 Fall
    
 MN Heat 3 Schumann Fall
    
 MN Heat 4 Schumann Fall
Boys 5th/6th-Grade C Revised 9/16 Shakopee HS Teams Schedule
    
 Shakopee White 5
    
 Shakopee Silver 5
    
 STMA 5Blue
    
 MN Energy 6
Boys 5th-Grade A Hopkins Lindbergh Center Teams Schedule
    
 The Ball Boys
    
 Knights
    
 Shakopee Black 5
    
 Elk River 5A
Boys 5th-Grade B Revised 9/16 Prior Lake High School Teams Schedule
    
 Prior Lake Gold
    
 Shakopee Red 5
    
 43 Hoops Duberry 5 Fall
    
 MN Heat 5 Young Fall
    
 MN Thunder 5 Boys Fall
    
 Five Star Elite
Boys 6th-Grade A Revised 9/15 Armstrong High School Teams Schedule
    
 Northern Rebels
    
 Shakopee Black 6
    
 Prior Lake 6th Grade
    
 Lakeville North
    
 Five Star Elite
    
 Armstrong
Boys 6th-Grade B Coon Rapids High School Teams Schedule
    
 MN Rush - 2024
    
 Shakopee Red 6
    
 Roseville
    
 MN Heat 6 Black Fall
    
 Teddy B's 5th
Boys 6th-Grade C Revised 9/16 Shakopee HS Teams Schedule
    
 Shakopee White 6
    
 Shakopee Silver 6
    
 43 Hoops Fuller 6 Fall
    
 MN Heat 6 Kulavik Fall
Boys 7th-Grade A Revised 9/15 Shakopee HS Teams Schedule
    
 Hall of Fame
    
 Lakeville North 7A
    
 Shakopee Black 7
    
 Wildcats
    
 Byron 7th
    
 Prior Lake Lakers
Boys 7th-Grade B Coon Rapids High School Teams Schedule
    
 St. Anthony Huskies
    
 STMA Knights Blue
    
 STMA Knights Gold
    
 STMA Knights White
    
 Shakopee Red 7
    
 Gym Rats
    
 Delano 7th
    
 Mankato West
    
 MN Heat 7 Fall
Boys 7th-Grade C Shakopee HS Teams Schedule
    
 Shakopee White 7
    
 Shakopee Silver 7
    
 43 Hoops Fields 7 Fall
    
 North Iowa Fire 6/7
Boys 8th-Grade A Coon Rapids High School Teams Schedule
    
 Phelps Falcons
    
 Shakopee Black 8
    
 MN Heat 8 Unger Fall
    
 Byron 8th Grade Boys
    
 E1T1
    
 Minnesota Suns
Boys 8th-Grade B Blue Revised 9/20 Prior Lake High School Teams Schedule
    
 PL Lake Rats
    
 Lakers Fall
    
 Shakopee Red 8
    
 Prior Lake
    
 Delano 8 - Unrein
    
 Blaine 8th grade fall Basketball
Boys 8th-Grade B Green Coon Rapids High School Teams Schedule
    
 PRODIGY Basketball
    
 Minnetonka
    
 MN Heat 8 Myles Fall
    
 MN Heat 8 CR Fall
Boys 8th-Grade C Coon Rapids High School Teams Schedule
    
 Elk River 8 Fall
    
 Shakopee White 8
    
 Shakopee Silver 8
    
 43 Hoops Vaughn 8 Fall
    
 MN Heat 8 Sheehan Fall
    
 E1T1
Boys 9th-Grade A Blue Hopkins Lindbergh Center Teams Schedule
    
 Spartans 8
    
 MN Heat 9 Stepanek Fall
    
 prior lake 9 gold
    
 Wilder
Boys 9th-Grade A Red Forest Lake High School Teams Schedule
    
 The Coyotes
    
 Duluth East 9
    
 Forest Lake 9 Gold
Boys 9th-Grade B Blue Forest Lake High School Teams Schedule
    
 Eagan 9B
    
 North Branch 9
    
 MN Heat 9 LaPanta Fall
    
 Forest Lake 9 Maroon
Boys 9th-Grade B Green Hopkins Lindbergh Center Teams Schedule
    
 43 Hoops Reed 9 Fall
    
 Hornets
    
 MN Heat 9 Fleury Fall
    
 OMG Raptors
Boys 9th-Grade C Hopkins Lindbergh Center Teams Schedule
    
 MN Heat 9 Tietz Fall
    
 MN Heat 9 Rabaglia Fall
    
 CRCTB 9
Boys Junior-Varsity A Forest Lake High School Teams Schedule
    
 Playmakers 14U Siler
    
 Minnesota Energy 10th Fall
    
 FL JV Gold
Boys Junior-Varsity B Green Forest Lake High School Teams Schedule
    
 SCF Saints
    
 North Branch JV
    
 MN Bulldogs JV Blue
    
 MN Bulldogs JV White
    
 Chisago Lakes JV
    
 FL JV Maroon
Boys Junior-Varsity B Blue Hopkins Lindbergh Center Teams Schedule
    
 43 Hoops Crawford 10 Fall
    
 MN Heat JV Sheehan Fall
    
 MN Heat JV Minor Fall
    
 CRCTB 11
Boys Junior-Varsity B Red Hopkins Lindbergh Center Teams Schedule
    
 MN Heat JV Presbitero Fall
    
 MN Heat JV Kulavik Fall
    
 Bucket squad
    
 Cannon Falls Bombers JV
Boys Varsity Green Forest Lake High School Teams Schedule
    
 North Branch Varsity
    
 Northern Lakers
    
 Chisago Lakes Varsity
    
 Forest Lake Varsity
Boys Varsity A Hopkins Lindbergh Center Teams Schedule
    
 MN HEAT- White
    
 Playmakers/Shaw
    
 MN Heat HS Henderson Fall
    
 MN Heat JV Davis Fall
    
 CRCTB 12 Elite
    
 Delano
    
 MDB HS Boys Black Fall 2017
Girls 5th-Grade B Armstrong High School Teams Schedule
    
 Rockford Rockets
    
 North Iowa Fire G4/5
    
 Tayler Hill Elite
Girls 6th-Grade A Blaine High School Teams Schedule
    
 Strong Girls
    
 Byron 6th Grade Girls
    
 Tayler Hill Elite 6A
    
 P.R.E.P. Reliford
    
 North Iowa Fire G6
    
 OMGBA 6
Girls 6th-Grade B/C Prior Lake High School Teams Schedule
    
 Langford Park
    
 MN Rise
    
 Watertown-Mayer Royals
    
 Rochester Lourdes
Girls 7th-Grade A Prior Lake High School Teams Schedule
    
 EV 7th Grade Girls Fall
    
 Coon Rapids 7th
    
 Metro Select
    
 North Iowa G7
Girls 7th-Grade B/C Prior Lake High School Teams Schedule
    
 Rochester Shock-7th Grade LaFrance
    
 E1T1 7th Elite Girls
    
 LIGHTNING 7
    
 City Hoops
Girls 8th-Grade A Armstrong High School Teams Schedule
    
 Owatonna
    
 Five Star Elite
    
 NT Gals
    
 Rochester Shock- 8th Grade Bland
    
 WI City
    
 PL 8th Girls
Girls 9th-Grade/Junior-Varsity A Armstrong High School Teams Schedule
    
 Five Star Elite
    
 Airforce One
    
 Hall Of Fame
    
 Armstrong JV
    
 North Iowa Fire JV
    
 MN Stars JV
Girls 9th-Grade/Junior-Varsity B Blaine High School Teams Schedule
    
 Kingdom Force Basketball Club
    
 MN Hustle Clarkin
    
 Blaine JV White
    
 Blaine JV Blue
    
 Wayzata Thunder 9B
    
 Jump St Keller
    
 City Hoops JV
Girls Varsity Green Blaine High School Teams Schedule
    
 Irondale Knights
    
 North Iowa Fire Varsity
    
 Blaine Varsity
    
 Wisconsin Blaze
    
 Jump St Varsity
Girls Varsity Blue Armstrong High School Teams Schedule
    
 Stewartville Varsity Girls
    
 Airforce One
    
 Armstrong Varsity
    
 Rochester Shock- Varsity Bland
Youth Sports Done Right