Minnesota Youth Athletics Services

Basketball
login

March 30 Tournament

Team Check-in

Roster Guide

Roster Rules

Playing Rules

Refund Policy

Awards

Coach Responsibilities/Expectations

2019 MYAS/Youth 1st Sportsmanship Initiative

The 2019 MYAS Sportsmanship Initiative will emphasize sportsmanship, fan behavior and retention of officials. As a leader in youth sports throughout the great state of Minnesota, we want to be proactive and impact participants (youth athletes, parents, and officials) in a positive way.

Division HQ Teams Schedule
Boys 11th/12th-Grade Div-2/3 Coon Rapids High School Teams Schedule
      Quincy House
      CRCTB Warriors
      HLWW
      MN Lakers
      Minnesota Flight
      E1T1 HS Boys 2019
Boys 3rd-Grade Div-1/2 Champlin Park High School Teams Schedule
      Rogers 3
      Game On Athletics
      EastRidge 2nd
      Basket Brawlers
Boys 4th-Grade Div-2-A Champlin Park High School Teams Schedule
      Apple Valley 4A
      Royals White
      Champlin Park 4A Boys
      Hudson Raiders 4
Boys 4th-Grade Div-3-B Champlin Park High School Teams Schedule
      Centennial Cougars
      Anoka 4 Tornadoes
      Duluth East Red 4
      Stewie Storm
      Hustle Hard 10U
      Eastridge
Boys 5th-Grade Div-2-A Champlin Park High School Teams Schedule
      St Croix Magic
      Blaine Bengals 5A
      Bemidji 5th Grade
      MN Heat 5 Wyffels 2019
Boys 5th-Grade Div-3-B Blue Hastings High School Teams Schedule
      StewartvilleMaroon
      Fusion- 2026
      The Great Eight
      Rosemount Irish
Boys 5th-Grade Div-3-B Red Coon Rapids High School Teams Schedule
      MN Heat Bratland 5 2019
      Anoka Ramsey 5th Walberg
      CCS Eagles W-B
      iHoop
      Rogers 5 Blue
      Centennial 5 Boys
Boys 5th-Grade Div-4-C/Rec Hastings High School Teams Schedule
      Team Alpha
      Princeton
      Farmington 2019
      Byron Gold
Boys 6th-Grade Div-2-A Champlin Park High School Teams Schedule
      School Boys 6 2019
      MN Heat Podany 6
      North Stars
      Storm
      Wolfpack Select CG
      Falcons B6 Wilson S19
Boys 6th-Grade Div-3-B Hastings High School Teams Schedule
      Centennial Cougars
      MN Force - 6Boys
      Northwest Elite
      Wolfpack Select RJ
Boys 6th-Grade Div-4-C/Rec Champlin Park High School Teams Schedule
      Lakeville South 6
      Centennial Boys 6C
      SCAYBA 6th Boys
      Stewie Wolfpack
Boys 7th-Grade Div-1/2 Champlin Park High School Teams Schedule
      Fun2Watch-SLP
      Cougars 7
      Cougars
      MN Heat East 7 2019
Boys 7th-Grade Div-3-B Blue Hastings High School Teams Schedule
      Mayhem Boys G. 7
      Dream Crusher Sport 7 Grade
      Hastings 7
      Prior Lake Lakers
Boys 7th-Grade Div-3-B Red Champlin Park High School Teams Schedule
      Chaska Hawks
      Princeton Tigers 7B
      Cambridge Isanti
      Coon Rapids
Boys 7th-Grade Div-4-C/Rec Hastings High School Teams Schedule
      Hudson Raiders
      CC Cougars
      Elk River 7 Elks
      Randolph 7th Grade Boys
Boys 8th-Grade Div 2 / 9th-Grade Div 3 Champlin Park High School Teams Schedule
      Northern Thunder
      MAYHEM GR. 9 BOYS
      Sky Riders
      Cannon Falls
      SF
      Ellsworth Panthers
Boys 8th-Grade Div-3/4 Hastings High School Teams Schedule
      Hastings 8th 2019
      Dream Crusher Sports 8th Grade
      KM Komets
      Randolph 7th Grade Boys
Boys 9th-Grade Div 2 / 10th-Grade Div 3 Champlin Park High School Teams Schedule
      Minnesota GRIT
      Minneota
      Blaze U16A
      Mayhem Gr. 10 Boys
      Crusader 10
      MN Lakers
Girls 3rd-Grade Div-3-B Coon Rapids High School Teams Schedule
      TBD
      Chisago Lakes
      Eastview 3G
      Centennial 3 Red
Girls 4th-Grade Div-2/3 Hastings High School Teams Schedule
      Edina - Burke
      Centennial 4th Grade Girls
      Rosemount Irish
      BAA Piranhas
Girls 5th-Grade Div-3-B Coon Rapids High School Teams Schedule
      Princeton
      Minnewaska 5th
      Centennial 5
      SLP- Pecha Spr 19
Girls 5th-Grade Div-4-C/Rec Coon Rapids High School Teams Schedule
      TeamNorthpost
      Delano 5C Spring
      Anoka 4/5
      Zeph's 5 2019
Girls 6th-Grade Div-2/3 Coon Rapids High School Teams Schedule
      Brainerd Girls 6A
      Wind
      Centennial Girls 6B
      Monticello 6
      Tartan 5
      Becker Spring Team
      North Tartan 5-2
      CCS Eagles W-G
Girls 7th-Grade Div-1/2 Coon Rapids High School Teams Schedule
      2024 Peterson (K)
      Midwest Magic Hoops
      TeamNorthpost
      MN Ice 7 Girls 2019
Girls 7th-Grade Div-3/4 Hastings High School Teams Schedule
      Salvation Army 7
      Farmington Tigers
      STMA 7Blue
      Cambridge-Isanti 2024
Girls 8th/9th-Grade Div-3-B Hastings High School Teams Schedule
      Team Mayhem
      NRHEG Panthers
      Staples-Motley 8G
      MN Ice 8 Girls 2019
Girls High School Division Coon Rapids High School Teams Schedule
      U17 TBay Wolves
      Rage
      WCA - 2019
      Wolves Elite 1
      MN Ice HS Girls 2019
      U16 Tbay Wolves
      West Fargo Future
      Forest River Starz
Youth Sports Done Right