Minnesota Youth Athletics Services

Basketball
login

May 4-5 Tournament

Team Check-in

Roster Guide

Roster Rules

Playing Rules

Refund Policy

Awards

Coach Responsibilities/Expectations

2019 MYAS/Youth 1st Sportsmanship Initiative

The 2019 MYAS Sportsmanship Initiative will emphasize sportsmanship, fan behavior and retention of officials. As a leader in youth sports throughout the great state of Minnesota, we want to be proactive and impact participants (youth athletes, parents, and officials) in a positive way.

Division HQ Teams Schedule
Boys 10th-Grade Division Maple Grove Middle School Teams Schedule
      Bluejackets 19
      IA Lakes Ambush 16U
      UVA 10th Boys Spring 2019
      Five Star Future
Boys 11th/12th-Grade Blue Maple Grove Middle School Teams Schedule
      Mustangs
      Minnesota Flight
      SR Wolves
      HYPE 11
      Christ's Children Cougars I
Boys 11th/12th-Grade Red St. Louis Park High School Teams Schedule
      MN Hustle B11/12 Eric 2019
      Blizzard
      Quincy House
      Monti High
      George Pulley
Boys 3rd-Grade Div-2-A Spring Champs Maple Grove Middle School Teams Schedule
      Falcons B3 S19 Wilson
      NABA 3Thomas
      43 Hoops 3 Jontae 2019
      Wayzata Trojans 3
      NABA 3Gilbert
      UVA Boys 3rd D2 Spring 2019
Boys 3rd-Grade Div-3/4 Spring Champs Armstrong High School Teams Schedule
      MN Retro 3rd
      Centennial 3 White
      Shakopee 3-1 boys 2019
      Northfield 3 2028
      43 Hoops 3 Allyson
      Anoka Ramsey 3rd
Boys 4th-Grade Div-1-Elite Spring Champs Maple Grove Middle School Teams Schedule
      Thunder 4 Soneral
      NABA 4Martin
      PJ Hoops
      43 Hoops 4 Coffey
      GOA Midwest
Boys 4th-Grade Div-2-A Spring Champs Shakopee HS Teams Schedule
      RRV Swamp Dragons
      Twin City Grind 4
      St. Cloud Fire
      MN Bulldogs White
      Maple G 4 A 2019
      Shakopee 4-1 Boys 2019
      MN RUSH - 2027
      West Metro Hotshot
Boys 4th-Grade Div-3-B Spring Champs Revised 4/26 Maple Grove Middle School Teams Schedule
      OMGBA B4-2
      Eagan Wildcats 4B
      43 Hoops 4 Shawna
      Woodbury
      Lakers Basketball
      Falcons B5 Hunter W19-20
Boys 4th-Grade Div-4-C/Rec Spring Champs Shakopee HS Teams Schedule
      MN Hustle B4 Wyatt 2019
      Byron Bears Black
      MN Bulldogs Blue
      OMGBA SP4BKW
      Shakopee 4-2 Boys 2019
      MN Stars 2019
      43 Hoops 4 Tre
      Wis City Hoops 10U
Boys 5th-Grade Div-2-A Spring Champs Hopkins Lindbergh Center Teams Schedule
      Team DTA 5th
      MN Retro 5A
      Lkvl South 5
      Hoop Stars
      Tonka 5
      The City 5B
      Falcons B5 Bradford S19
      43 Hoops 5 Duberry
      Twin City Grind 5
      MN Swish 5 Boys
Boys 5th-Grade Div-3-B Spring Champs Shakopee HS Teams Schedule
      Fusion- 2026
      Elk River
      Crossovers
      EVAA 5
      43 Hoops 5 Roby
      The Great Eight
      MN Retro 5th-Smith
      Shakopee 5-1 Boys 2019
      Double A Spartans
      Shakopee 5-2 Boys 2019
Boys 5th-Grade Div-4-C/Rec Spring Champs Eagan High School Teams Schedule
      Southland Hustle
      Team Alpha
      SMA 5th Spring 2019
      Rosemount 4th 2019
      Wiscity 5 Blue
      MN Hustle B5 Dan 2019
      Goodhue Wildcats
      Lakers Basketball
      Forest Lake B5B
      Lakeville South 5
Boys 6th-Grade Div-1/2 Shakopee HS Teams Schedule
      Storm
      Wolfpack Select CG
      GF Swish - 6B
      MN Hustle B6 Shelly 2019
      Shakopee 6-1 Boys 2019
      Shakopee 6-2 Boys 2019
      Stewartville 6B Maroon
      Team Supreme
Boys 6th-Grade Div-3-B St. Louis Park High School Teams Schedule
      Ball Out - Spring 2019
      Wolfpack Select RJ
      Roseville Raiders
      Richfield Stars
      CLT Boys 6th 2019
      Eagan Wildcats 6B
      43 Hoops 6 William
      Hillside Hoopers 6
Boys 6th-Grade Div-4-C/Rec Shakopee HS Teams Schedule
      GF Swish - 6BB
      Stewie Wolfpack
      Lakeville South 6
      Farmington Orange
      Lynch Camps ('19)
      Lakers Basketball
      Shakopee 6-3 Boys 2019
      Shamrocks
      MN Magic Buckley 6
      MN Swish 6
Boys 7th-Grade Div-2-A Shakopee HS Teams Schedule
      High Impact 7th
      GF Swish - 7B
      Northwest Blaze
      Hillside Hoopers 7 boys
      Lakeville North 7
      Owatonna 7th Boys
      St. Croix Outlaws
      SW MN Storm
Boys 7th-Grade Div-3 Revised 4/29 Blue Hopkins Lindbergh Center Teams Schedule
      MN Hustle B7 John 2019
      MN Hustle B7 Mike 2019
      Virginia 7th Grade
      Chaska Hawks
      Crimson7
      Fun2Watch-SLP
      43 Hoops 7 Herrera
      Minnesota Hoopers
Boys 7th-Grade Div-3-Red Eagan High School Teams Schedule
      Lakers Basketball
      Eastview Lightning
      Eagan-Syring 7
      White Bear 7th
      WOTN WI-Schradle
      Wiscity 7 Blue Boys 2019
Boys 7th-Grade Div-4 Blue Maple Grove Middle School Teams Schedule
      Sartell
      EP Spring 7th
      Elk River 7 Elks
      GF Swish - 7BB
      Shakopee 7-2 Boys 2019
      OMGBA 7.5
      Jaguars 6/7 grade
      MDB 7 Blk Sprg 19
Boys 7th-Grade Div-4 Red St. Louis Park High School Teams Schedule
      Rosemount Irish 7C
      Lakeville Buckets
      Lakers Basketball
      Shakopee 7-1 Boys 2019
      Mn purpose Elite 7
      MN Swish 7 Boys
      WOTN-Kemp
      MDB 7 Wht Sprg 19
Boys 8th-Grade Div-2-A Maple Grove Middle School Teams Schedule
      OMGBA 8.1Spring
      Hall Of Fame Black
      MN Hustle B8 Chuck 2019
      MN Hustle B8 Jason 2019
      43 Hoops 8 Austin
      SRR STORM 8A
Boys 8th-Grade Div-3 Blue Maple Grove Middle School Teams Schedule
      Princeton
      Lakers Basketball Blue 8
      MN Hustle B8 Todd 2019
      Five Star Future
      Wisconsin Storm
Boys 8th-Grade Div-3 Red Shakopee HS Teams Schedule
      southern king's
      Lakers Basketball Gold 8
      Wiscity 8 Blue Boys 2019
      Shakopee 8-1 Boys 2019
      Falcons B8 Owens W18-19
Boys 8th-Grade Div-4-C/Rec St. Louis Park High School Teams Schedule
      Anoka Kings
      Centennial 8
      Wayzata Wild
      Shakopee 8-2 Boys 2019
      MN Purpose Elite
      WISCONSIN FREEZE
      The Elite Dream
      Jaguars 13U
Boys 9th-Grade Div-2-A St. Louis Park High School Teams Schedule
      Elk River 9
      Lakers Basketball
      Andover 2019 9A
      Minnesota GRIT
      Minnesota Momentum
      Monte Thunderhawks
Boys 9th-Grade Div-3 Blue Hopkins Lindbergh Center Teams Schedule
      High Impact 9th
      Rush City Tigers
      MN Hustle B9 Mitchell 2019
      Andover 2019 9B
      ND Wolfpack
      Sky Riders
      OMGBA-Bethke
      Jaguars 15U Select
Boys 9th-Grade Div-3 Red Maple Grove Middle School Teams Schedule
      KW Knights
      Lakers Basketball
      IA Lakes Ambush 15U
      43 Hoops DeYoung
      MN Swish 9th
      WOTN WI-Krahling
Girls 11th/12th-Grade Div-2/3 St. Louis Park High School Teams Schedule
      Northpost
      Jump Street HS
      Lady Jacks
      MN Hustle G12 Chandra 2019
      Family First Girls 9-11th
      E1T1 11/12
Girls 3rd-Grade Division Spring Champs Hopkins Lindbergh Center Teams Schedule
      Eastview 3G
      MN Comets Lewis
      Lakeville 3rd Gr.
      Centennial 3 Red
      Edina 3 Green
      OMGBA G3
      Edina 3 Silver
      Shakopee 3GB
Girls 4th-Grade Div-2-A Spring Champs Hopkins Lindbergh Center Teams Schedule
      Edina - Burke
      Falcons G5 Hall W19-20
      Bengals 4th Spring
      Lakeville Red 2027
      4th Elk River
      Shakopee 4GB
Girls 4th-Grade Div-3/4 Spring Champs Hopkins Lindbergh Center Teams Schedule
      OMGBA 4G2
      MN Heat 4 Mensah 2019
      Spring OMGBA 4G3
      Shakopee 4GC
      P.R.E.P. Clouse
      EdenPrairie 3/4G-1
Girls 5th-Grade Div-2-A Spring Champs Hopkins Lindbergh Center Teams Schedule
      Delano 5A
      Mahtomedi Lakers
      Air Minnesota 5th
      Wayzata 4a
      MN Heat 5 Chouinard 2019
      WisCity 5 Gold Girls
Girls 5th-Grade Div-3-B Spring Champs Armstrong High School Teams Schedule
      Sartell Spring G5
      St Cloud 5th
      Northern Lights 5
      Centennial 5
      Lakeville 5th
      Swish 5
      Shakopee 5GB
      Proctor Rails 5G
Girls 5th-Grade Div-4-C/Rec Spring Champs Eagan High School Teams Schedule
      Anoka 4/5
      MN Heat 5 Nelson 2019
      Rogers 5 White
      Lady Falcons
      Raiders 4/5
      LakevilleSouth 5th
      Wild Elite 5 - Ost
      MN Thunder 5
      Delano 5C Spring
      Wiscity 5 Blue
      E1T1 Queens
      Shakopee 5GC
      Eden Prairie 5G-1
      EdenPrairie 5G-2
Girls 6th-Grade Div-2-A Armstrong High School Teams Schedule
      Wild Elite
      Shakopee 6GA
      WI Playmakers -OUI
      Northern Lights 6
Girls 6th-Grade Div-3/4 Hopkins Lindbergh Center Teams Schedule
      Eastview 6G Spring
      High Impact 6th
      Armstrong-Cooper
      Eden Prairie 6G-1
      OMGBA - G6.2
      Forest Lake Girls 6 Gold
      UVA Girls 6th D3 Spring 2019
      MN Suns Brittain 6
Girls 7th-Grade Div-2-A Eagan High School Teams Schedule
      Forest Lake 7A
      WI PM North - Pet
      East Metro Wave 7
      MN Hustle G7 Frank 2019
      St. Peter Saints
      Wind
Girls 7th-Grade Div-3/4 Armstrong High School Teams Schedule
      OMGBA SPG73
      Jump Street 7
      Minnesota Valley Lutheran
      Shakopee 7GB
      MN Heat 7 Loken 2019
      Rush MN
      MN Hustle G7 Amber 2019
      MN Hustle G7 Chuck 2019
      Warriors
      NW Elite - Blue
Girls 8th-Grade Div-2-A Eagan High School Teams Schedule
      Shakopee 8GA
      CLT Girls 8th 2019
      Playmakers - Smith
      NorthWest Elite 8G
Girls 8th-Grade Div-3/4 Maple Grove Middle School Teams Schedule
      WI PM North - Mar
      MN Hustle G8 Jack 2019
      SW Slam 14U Girls
      MN Ice 8 Girls 2019
Girls 8th-Grade Div-3-B Armstrong High School Teams Schedule
      Buffalo 8
      MN Hustle G8 Teresa 2019
      Spring Lake Park 7/8
      Northwest Elite RF
      Wiscity 8 Orange Girls 2019
      MN Nice G7/8
Girls 9th-Grade Div-2/10th-Grade Div-3 St. Louis Park High School Teams Schedule
      Gryte Rebels
      East Metro Wave 9
      Forest River Starz
      MN Bulldogs U15 2019
Girls 9th-Grade Div-3/4 Eagan High School Teams Schedule
      MN Hustle G9 Lauren 2019
      Lady Lightning
      Rochester Rockets 9
      WisCity 9 Orange Girls
Youth Sports Done Right