Gopher State Baseball Participants
The MYAS is committed to providing the most up to date Safe Play; Back to the Diamond Guidelines and other COVID safety protocols prior to the start of the 2021 youth baseball season. The MDH and the Governor's office has notified MYAS that the most up to date guidance will be made available on Thursday, April 15th. The Gopher State COVID Care Toolbox will be made available and notifications will be made as soon as guidance is provided. 

Office Status     Diversity & Inclusion     COVID Care Toolbox: Basketball - Baseball

Minnesota Youth Athletics Services

Basketball
login

March 27 Tournament

The 2021 MYAS Sportsmanship Initiative will emphasize sportsmanship, fan behavior and retention of officials. As a leader in youth sports throughout the great state of Minnesota, we want to be proactive and impact participants (youth athletes, parents, and officials) in a positive way.

Benilde

16 Wristbands
Spectators: 12
Coaches: 3
Scorekeeper: 1

Burnsville

16 Wristbands
Spectators: 12
Coaches: 3
Scorekeeper: 1

Midtown

16 Wristbands
Spectators: 12
Coaches: 3
Scorekeeper: 1

Division HQ Teams   Schedule  
Boys 10th-Grade Division Burnsville High School Teams   Schedule  
      CP 10th Rebels    
      Lakers (Blue 10+)    
      Lakers(10th Gold)    
      Brainerd 10    
Boys 3rd-D3/4th-D4 Division Revised 3/27 Burnsville High School Teams   Schedule  
      St. Cloud Tigers    
      MV 3rd Grade    
      TC Blue    
      Lakers (4 White)    
Boys 3rd-Grade Div-1/2 Midtown YWCA Teams   Schedule  
      Blaine 3A    
      NABA Basketball Academy 9u    
      Cougars 3A    
      NABA Pete    
Boys 4th-Grade Div-2/3 Revised 3/27 Burnsville High School Teams   Schedule  
      Centennial Cougars    
      Wayzata Black    
      Eastridge    
      Minnesota Trojans B4    
      Storm    
      Centennial 4B    
      WBL B4 Orange    
      Lakers (4 Gold)    
Boys 5th-Grade Div-2/3 Benilde-St. Margaret's High School Teams   Schedule  
      Crossfire- Hagen    
      WBL B5 Orange    
      Twin Ports Select    
      Irondale B5 Maroon    
Boys 5th-Grade Div-3/4 URGENT - Revised 3/27 Burnsville High School Teams   Schedule  
      Centennial 5B 2021    
      WBL B5 Black    
      Brainerd B5 Blue    
      WBSBT 5    
      Shakopee 5B    
      East Ridge Raptors    
      Lakers (5 White)    
      Lakers (5 Gold+)    
Boys 6th-Grade Div-3/4 URGENT - Revised 3/27 Burnsville High School Teams   Schedule  
      South Ridge    
      Centennial    
      Hastings B6 Blue    
      Mounds View B6 2    
      Brainerd B6 White    
      EVOLVE    
      Lakers (6 Gold+)    
      Lakers (6 White)    
Boys 7th D2/8th-Grade D3 Div-2/3 Burnsville High School Teams   Schedule  
      Buffalo B8B White    
      OMGBA B8.3    
      Bemidji B7A    
      Lakers (8 Gold)    
Boys 7th-Grade Div-3/4 Midtown YWCA Teams   Schedule  
      C-I Bluejackets 7    
      Cougars    
      Champlin Park 7B    
      Lakers (7 White)    
Boys 7th-Grade Div-3---B Midtown YWCA Teams   Schedule  
      Buffalo Purple 7th    
      Mr. BBall Academy    
      Princeton B7 Black    
      Centennial Boys 7    
      MN Heat 7 Young    
      Lakers (7 Gold+)    
Boys 8th-Grade Div-1/2 URGENT - Revised 3/27 Burnsville High School Teams   Schedule  
      Buffalo 8 Purple    
      Team Supreme    
      Brainerd B8 Blue    
      Lakers (8 BLUE)    
Boys 8th-Grade Div-4---C/Rec URGENT - Revised 3/27 Burnsville High School Teams   Schedule  
      Centennial Boys C    
      Stewie Wolfpack    
      Lakers (8 White)    
      Champlin Park Rebels    
Boys 9th-Grade Division URGENT - Revised 3/27 Burnsville High School Teams   Schedule  
      Sartell Sabres 9B    
      Lakers (9 Blue)    
      Top Gun    
      Lakers (9 Gold)    
Girls 4th-Grade Div-2/3 Midtown YWCA Teams   Schedule  
      Muskies 4th    
      Raptors    
      CBA Legends    
      Shakopee 4 Spring    
Girls 5th-Grade Division Midtown YWCA Teams   Schedule  
      Centennial 5B    
      Muskies    
      Centennial G5A    
      Brainerd G5 Blue    
Girls 6th/7th-Grade Div-2---A Midtown YWCA Teams   Schedule  
      DTB T1    
      Phelps    
      Shakopee Sabers G7    
      Midwest Grizzlies    
Girls 6th-Grade Div-3/4 Benilde-St. Margaret's High School Teams   Schedule  
      Shakopee 6th Grade    
      WBL G6 Black    
      WBL G6 Orange    
      OMGBA G63 G6 3    
Girls 7th-Grade Div-3---B Benilde-St. Margaret's High School Teams   Schedule  
      Rogers G7B    
      Anoka Ramsey G7    
      WBL G7 Orange    
      Brainerd G7 White    
Girls 8th/9th-Grade Div-3/4 Benilde-St. Margaret's High School Teams   Schedule  
      Richfield    
      WBL G8 Black    
      Trojans-9th    
      Irondale    
Youth Sports Done Right