Minnesota Youth Athletics Services

Basketball
login

Subject to Change
Teams are not able to register for certain locations
The MYAS staff will form the divisions and then figure out the best location for that group of teams

 

Date Type of Event Site Courts
                      
       
March 25-25 Super Saver Maple Grove HS (BL) 4
March 25-25 Super Saver Monticello High School 5
March 25-25 Super Saver Highland Park HS 4
March 25-25 Super Saver Washburn HS 2
       
       
April 1-2 Super Savers Monticello High School 5
April 1-2 Each day Park-Cottage Grove HS 5
April 1-2   Hastings HS 5
April 1-2   Prior Lake HS 4
April 1-2   Coon Rapids HS-Track 6
       
       
April 8-9 Ronald McDonald Eastview HS-Boys 4
April 8-9 House Charity Maple Grove HS 5
April 8-9   Jimmy Lee Rec/Central HS 6
April 8-9 4-Game Humboldt HS 4
April 8-9 Guarantee Farmington HS-GBK 5
April 8-9   Shakopee HS 4
April 8-9   Rosemount HS/SHMS-Boys 4
April 8-9   Champlin Park HS-BL 6
       
       
April 15-15 Super Saver Hopkins HS-Swim 6
April 15-15 Super Saver Park Center HS-Dubois 5
April 15-15 Super Saver Burnsville HS 6
April 15-15 Super Saver Prior Lake HS 4
       
       
April 22-23 Invites Armstrong High School 5
April 22-23 Invites Spring Lake Park HS 5
April 22-23 Invites Lakeville North HS 4
April 22-23 Invites Eagan HS-GBK 4
April 22-23 Invites STMA-Girls BK 8
April 22-23 Invites St. Louis Park 4
April 22-23 Invites Wayzata HS 6
April 22-23 Invites Benilde St Margaret's-Girls 3
April 22-23 Invites St. Olaf College 6
       
       
April 29-30 Super Savers Burnsville HS 6
April 29-30 Each day Armstrong HS 5
April 29-30   Eagan HS-BBK 4
April 29-30   Delano HS 6+
April 29-30   St Louis Park HS-GBK 4
April 29-30   Rogers HS 4
April 29-30   Wayzata HS 6
April 29-30   Lakeville South HS 5
April 29-30   Rosemount HS/SHMS-Girls 4
       
May 6-7 Girls State Armstrong High School 5
May 6-7 3rd-5th grade Hopkins High School (BBK) 6
May 6-7   Site TBD 5
May 6-7 Boys State Burnsville HS 6
May 6-7 3rd-5th grade East Ridge HS 5
May 6-7   Prior Lake HS 4
May 6-7 Invites Chaska HS 6
May 6-7 All other grades    
       
May 13-14 Box Out Buffalo HS 9
May 13-14 Breast Cancer Highland Park HS 4
May 13-14   Delano HS 6+
May 13-14   Maple Grove Middle School 5
May 13-14 Mother's Day  Benilde St Margaret's-Boys 3
May 13-14 Weekend Woodbury HS 5
May 13-14      
       
May 20-21 Hardwood Coon Rapids HS-MN Heat 6
May 20-21 Shootout Armstrong High School 5
May 20-21   Park-Cottage Grove HS 5
May 20-21 4-Game Andover HS-GBK 3
May 20-21 Guarantee Park Center HS-Dubois 5
       
May 20-21   STMA-Overflow 8
       
May. 27. Super Saver Midtown YWCA-Smith 4
May. 27. Super Saver Henry Sibley HS 5
May. 27. Super Saver Washburn HS 2
May. 27. Super Saver Site TBD 4
       
June 3-4 Girls State Hopkins High School (GBK) 6
June 3-4 6th-12th Maple Grove Middle School 5
June 3-4   Coon Rapids HS-MN Heat 6
June 3-4 Girls Invite Farmington HS-BBK 5
June 3-4 3rd-5th    
June 3-4 Boys Invite Site TBD 4
June 3-4 All Grades    
       
June 10-11 Boys State Jimmy Lee Rec/Central HS 6
June 10-11 6th-12th Coon Rapids HS-MN Heat 6
June 10-11 B3rd-5th-Invite Benilde St Margaret's-LX 3
June 10-11 Girls Invite Site TBD 4
June 10-11 3rd-12th    
       
June 17. Super Saver Chisago Lakes HS-BBK 4
June 17. Super Saver Woodbury/MN ICE 5
       
June 24. Super Saver Park Center HS-FB 5
June 24. Super Saver Woodbury/MN ICE 5
       
       
       
       
       
       
       
Youth Sports Done Right