Minnesota Youth Athletics Services

Basketball
login

Each Division is Limited to 32 Players

Division HQ Teams
Boys 4th-Grade Division Shakopee HS Teams
    
 Easton Ridlehoover
    
 Nolan Tangen
    
 Lamont Michaels
    
 Anson King
    
 Rhikenzo Lee
    
 Matthew Welter
    
 Sander Ohe
    
 Adam Dye
    
 Reggie Parker
    
 Maddox Lewis
    
 Trey Gustafson
    
 Max Gunderson
    
 Zachary Murphy
    
 Max Hanson
    
 Geno Ward
    
 Lucas Gustafson
    
 Gavin Mettling
    
 Amani Kuhl
    
 Dane Kindred
    
 Aidan Galvin
    
 Carl Simonsen
    
 Bennett Bommersbach
    
 Tyler Galvin
    
 Ezra Cunningham
    
 Josh Lafore
    
 Tommy Austerman
    
 Jase Johnson
    
 Mikahl Sime
    
 Carson McMichael
    
 Dane Skime
    
 Sawyer Jezierski
    
 TJ Ward
Boys 5th-Grade A Shakopee HS Teams
    
 Jonah Ask
    
 Cole Wilcek
    
 Caisen Thome
    
 Anderson Wagner
    
 Ryan Silbernagel
    
 Leul Samuel
    
 Finn Norman
    
 Evan Peterson
    
 Jack Thornburgh
    
 Max Haapala
    
 Gavin Rice
    
 Benjamin Engele
    
 Colton Kazmierkoski
    
 Max Dearborn
    
 Drew Peterson
    
 Braylon Brache
    
 Brayden Thompson
    
 Ganden Gosch
    
 Camar’e Young
    
 Keaton Ressler
    
 Billy DeMa
    
 Andrew Beekman
    
 Hudson Hochstedler
    
 Bennett Skinner
    
 Nick Bowron
    
 Erik Anderson
    
 Malachi Gant
    
 Jordan Holm
    
 Rashaad Kimber
    
 Julius Ellis
    
 Jason Schommer
    
 Jeremiah Johnson
Boys 5th-Grade B Shakopee HS Teams
    
 Henry Fahning
    
 Oscar Shoap
    
 James Torguson
    
 Brandon Week
    
 Eddie Johnson
    
 Blake Chalupsky
    
 Owen Schauers
    
 Christian Olander
    
 Parker Wangen
    
 Jimmy Coddington
    
 Cooper Carlson
    
 Leo Kallop
    
 Brody Meyer
    
 Jayce Klug
    
 Kai Strunk
    
 JOSH STONEBURG
    
 Layton Bottolfson
    
 John Joyce
    
 Duane Birchem
    
 JUSTIN STONEBURG
    
 Brayden Zimpel
    
 Ricky Wengert
    
 Griffin Murray
    
 Henry Leistikow
    
 Torger Ohe
    
 Samuel Theobald
    
 Landon Majerus
    
 Gianni Artisensi-Skime
    
 Ramzi Rislove
    
 Edward (Teddy) Koch
    
 Logan Quam
    
 Owen Buckmeier
    
 Jacob Anderson
Boys 5th-Grade C Shakopee HS Teams
    
 Joe Melloh
    
 Evan Kasa
    
 Joshua Drollinger
    
 Wyatt Pacyna
    
 Aidan Becker
    
 Mekhi Picker
    
 Cooper Dahl
    
 Azim King
    
 Liam Hall
    
 Donovan Askew
    
 Nicholas Boldt
    
 Drew Roemer
    
 Treyson Hennesy
    
 Justin Weierke
    
 Zak Warminsky
    
 Ben Keating
    
 Brooks Johnson
    
 Miles Kaiser
    
 Deon Hollie
    
 Luke Thoenen
    
 Ryan Becker
    
 Logan Bergien
    
 Alex Brady
    
 Darius Jones Jr.
    
 Jack Sawyer
    
 Alex Loes
    
 Elijah Peters
    
 Jack Carson
    
 Owen Thebiay
    
 Robert Carlson
    
 omar whittaker
    
 Shane Kettler
Boys 6th-Grade A Shakopee HS Teams
    
 Ty Swanson
    
 Jackson Hettwer
    
 Matthew Schleif
    
 Caden Johnson
    
 Liam Farniok
    
 Taylor Sussner
    
 Shaun Wysocki
    
 Devyn Vossen
    
 Jacob Wills
    
 Greyson Uelmen
    
 Tyler Beckwith
    
 Issac Snell
    
 MAXWELL MOGELSON
    
 DaMarcus Burks
    
 Jalen Langsy
    
 Ayden Helder
    
 Kyle Jorgensen
    
 Luke Graff
    
 Tegan Malone
    
 Parker Wellmann
    
 Torii Johnson
    
 Will Koeppen
    
 Jaden Morgan
    
 Will Kipp
    
 Carson Vollbrecht
    
 Charlie Thelen
    
 Xander Eason
    
 Lebron See-stadstad
    
 Charlie Theis
    
 Jakari Miamen
    
 Sam Carlson
    
 Clay Bernard
    
 Brady Meekin
Boys 6th-Grade B Shakopee HS Teams
    
 Skyler Morgan
    
 Zach Vanderpool
    
 Jade West
    
 Christian Wagner - Walthall
    
 Dillon Pederson
    
 Grady Guida
    
 Ben Pederson
    
 James Austerman
    
 Isaias Acosta jr
    
 Dylan Luebke
    
 Ezra Diederich
    
 Luke Pool
    
 Chance Anderson
    
 Brennan Engelkes
    
 Gavin Pendergast
    
 Temisan Denedo
    
 Jackson Van Nostrand
    
 August Lyzhoft
    
 Gavin Grahek
    
 Lincoln Morrissette
    
 Tyler Connelly
    
 Charlie Lindahl
    
 Zach Moonan
    
 Vann Olson
    
 Nicholas Thoma
    
 Brock Rainville
    
 Robert Downs
    
 Alexander Schmidt
    
 Quinn Janke
    
 Ben Iverson
    
 Leif Nielsen
    
 Brendan Gerber
Boys 6th-Grade C Shakopee HS Teams
    
 Noah Graden
    
 Jaylin Raab
    
 Luc Maccarone
    
 Adam Salwei
    
 Berkley Messel
    
 Charlie Riedl
    
 Aidan Kuhn
    
 Mark Richard
    
 John Young
    
 Braden Taylor
    
 Cooper Williams
    
 Sean O’Brien
    
 Tyler See
    
 Brett Salmonson
    
 Miles Nelson
    
 Brayden Sandmann
    
 Ben Jackson
    
 KhiJohnn Cummings
    
 Nolan Johnson
    
 Louie Schachtman
    
 Walker Thomes
    
 Elijah Young
    
 Brode Goodermont
    
 marcus horton jr
    
 Brandon Gentz
    
 Topher Needham
    
 Finnley Powell
    
 Justin Johnson
    
 Aaiden Walters
    
 Jojo Minh
    
 Landon Hasz
    
 Drew Grochowski
Boys 7th-Grade A Shakopee HS Teams
    
 Luke Frank
    
 Ian Norling
    
 Gage Curry
    
 Jacob Maschino
    
 Joe Adams
    
 Wyatt McCabe
    
 Brady Burns
    
 Tyler Wiese
    
 Baiden Bean
    
 Aiden Monke
    
 Ethan Welna
    
 Jack Nelson
    
 Karson Lindsay
    
 Ryan Nelson
    
 Max Shikenjanski
    
 Vinnie Ingram
    
 Kayden Reid-Aaron
    
 Hunter Dipprey
    
 Brenton Robinson
    
 Davis Artisensi-Skime
    
 Grant Gunderson
    
 Tyson Shoberg
    
 John Mueller
    
 Maddox Foss
    
 Keon Frazier
    
 Afton Koch
    
 Albert Rundell
    
 Ty Miller
    
 PJ Bono
    
 Erik Lind
    
 Peter Koland
    
 Keeshaun Powell
Boys 7th-Grade B Shakopee HS Teams
    
 Alex Swiatkiewicz
    
 Kefelen Martin
    
 Peyton Hunt
    
 Logan Kunz
    
 Thomas Lutz
    
 Kaiden Atteberry
    
 Aeron Stevens
    
 Cole McLaughlin
    
 Robert Guthrie
    
 Aidan Jahns
    
 Jason Blankenship
    
 Preston Hochschild
    
 Blake Fritz
    
 Michael Richelsen
    
 Peyton Himley
    
 Kade Layton
    
 Kyan Burns
    
 Lewis Wolbert
    
 Mitchell Hill
    
 Logan Chouinard
    
 Finn Joshi
    
 Nick Wozney
    
 Nico Cerise
    
 Gavin Luick
    
 CARSON HUETHER
    
 Dakota Nix-Hildre
    
 Kaiden Dick
    
 Von Strenge
    
 Dillon Engen
    
 Isreal Moses
    
 Eli Kotlarz
    
 Oliver Litvack
Boys 7th-Grade C Shakopee HS Teams
    
 Owen Hecksel
    
 Gabriel Vicente
    
 Joshua Segler
    
 Caleb Griffin
    
 Ashwin Thomas
    
 Konnor Nachreiner
    
 Jake Bergstrom
    
 John Mailand
    
 Jake Howard
    
 Andrew McCall
    
 Owen Mikolichek
    
 Noah Rose
    
 Sam Tschida
    
 ZACHARY MARLOWE DIEM
    
 Evan Koshy
    
 Zack Donnelly
    
 Charlie Rehak
    
 Micah Harden
    
 Kaleb Olson
    
 Max Burnett
    
 Caleb Blatcher
    
 Jackson Hoye
    
 Charlie Shaw
    
 Drew Charney
    
 Hunter Grommesch
    
 Michael Schultz
    
 Luke Collins
    
 Adam Rasmussen
    
 Rafael Sifuentes
    
 Roman Luck
    
 Dominic Miller
    
 Zachary Youmans
Boys 8th-Grade A Shakopee HS Teams
    
 Hayden Holland
    
 Landen Mohs
    
 Abraham Mogelson
    
 Brady Waters
    
 Trenten DeCook
    
 Carson Hutton
    
 Jon Graff
    
 Chandler Ross Jr.
    
 Blake Rohrer
    
 Logan Larson
    
 Quinten Snell
    
 Alex Wood
    
 Ryan Harvey
    
 Evan Bearth
    
 Nick Ojile
    
 Kayden College
    
 CHARLES PLUM
    
 Stephen Kesti
    
 sterling lane
    
 Brady Thompson
    
 Jaxon Marine
    
 Brandon Merrigan
    
 Aaron Elliott
    
 Jaiden Lindgren
    
 Parker Behne
    
 Edward Michaels
    
 Matthew Keaton
    
 Ashton Keomysy
    
 Bode Mayer
    
 Jack Blumberg
    
 Hunter Sax
    
 Brandon Melchior
Boys 8th-Grade B Shakopee HS Teams
    
 Jackson Evans
    
 Peyton Schumacher
    
 Collin Peterson
    
 Micah Runion
    
 Brevin Holmquist
    
 Nayan Bodke
    
 Brayden McDougall
    
 Colin Breitbach
    
 Jack Gallagher
    
 Kaiden Rector
    
 Ayo Taki
    
 Tyson Sheplee
    
 Ty Gash
    
 Michael Falter
    
 Xavier Peltoma
    
 Noah Halverson
    
 Noah Hohbein
    
 Jaivon Angline
    
 Alex Jones
    
 Noah Deets
    
 Noah Evans
    
 Joshua Taylor
    
 Ben Thomas
    
 Connor McGuire
    
 Parker Hahn
    
 Sana Anetipa
    
 De'Mon Steele
    
 Bennet Rosolanka
    
 Evan Grover
    
 Curtis Buckhanan III
    
 Stefan Larsen
    
 Cole Spenst
Boys 8th-Grade C Shakopee HS Teams
    
 Brock Zimmer
    
 Dylan Aarness
    
 Ryan Anderson
    
 Taevis Beranek
    
 Clyde Retish
    
 JAKE STONEBURG
    
 Ben Leskauskas
    
 Jack Mausser
    
 Brandon Gagnon
    
 Andrew Boyken
    
 Tyler Schaff
    
 Blake Johnson
    
 William Bassett
    
 Braden Mick
    
 Ryan Wattermann
    
 Max Underwood
    
 Espen Nelson
    
 Evan Coffey
    
 Tyler Peterson
    
 William Meyer
    
 Peter Goers
    
 Austin Clifford
    
 Conner Elliott
    
 Brandon Johnson
    
 William Richman
    
 Matthew Thao
    
 Josh Riffe
    
 Zachary Mastel
    
 Brian Perreault
    
 Zachary Larsen
    
 Parker Lego
    
 Bodhi Laitinen
Girls 4th-Grade Division Shakopee HS Teams
    
 Kenzie Van Eyll
    
 Ellie Ehrman
    
 Taylor Klauer
    
 Lillian Wright
    
 Izabelle Keaveny
    
 Morgan Lucero
    
 Elsie Ostmoe
    
 Mimi Sekimoto
    
 Audrey Schmidtke
    
 Sabrina Caven
    
 Carleigh Leech
    
 Clara Keaveny
    
 Jadyn Breen
    
 Rylee Christianson
    
 Mya Moore
    
 Leighton Turner
    
 Brynn Leibfried
    
 Sophia Olson
    
 Addy Wallschlaeger
    
 Rayna Christianson
    
 Alexa Peterson
    
 Ella Tousignant
    
 Sadie Hall
    
 Carmen Bernardino-Lopez
    
 Ava Cupito
    
 Kate Meath
    
 Maddyn Greenway
    
 Kaya Williams
    
 Mariah Lucero
    
 Lauren Mergenthal
    
 Sage Gilbert
    
 Maeva Koch
    
 Anya Murphy-Randall
    
 Adyson Petty
    
 Grace Johnson
    
 Ashlyn Williams
Girls 5th-Grade A Shakopee HS Teams
    
 Sophie Phinney
    
 Claire Stewart
    
 Ella Keenan
    
 Sophia Peer
    
 Chloe Feldman
    
 ellie heno
    
 Maliyah White
    
 Molly Rohrer
    
 Rory Goddard
    
 Bree Bowman
    
 Renae Foster
    
 Maria Stensland
    
 Maddy Hamdorf
    
 Anna Greene
    
 Allison Groskreutz
    
 Elli Tufto
    
 Sophia (Sophie) Hawkinson
    
 Aaliyah Crump
    
 Abigail Hoselton
    
 Tori Schlagel
    
 Rae Ehrman
    
 Addy Keenan
    
 Addie Hanna
    
 Sophia Keiser
    
 Lauren Croal
    
 Lucy Carraux
    
 Ella Goodnature
    
 Savannah Borowicz
    
 Bella Hanna
    
 Mya Tautges
    
 Deb Hyde
    
 Kendall McGee
    
 Phaley Yang
    
 Kendra Overskei
Girls 5th-Grade B/C Shakopee HS Teams
    
 Natilie Zimski
    
 Katherine Jones
    
 Hailey Kieffer
    
 Eleanor Rundell
    
 Delaney Sanford
    
 Alaina Daniel
    
 Brea Callan
    
 desirai Chappell
    
 Zarihana Rennie
    
 Tracy Sal
    
 Gracyn Hamernik
    
 Kimani Boykin
    
 Liana Buckhalton
    
 Paige Escamilla
    
 Morgan Schmidt
    
 Nikolina Opp
    
 Pasia Pitkanen
    
 Chloe Nuss
    
 Elly Rowan
    
 Gabriella Kaiser
    
 Taylor Taurinskas
    
 Elizabeth Ward
    
 Kate Roeber
    
 Hallie Huttner
    
 Kaiah Karssen
    
 Monica Muelken
    
 Ryli Kendrick
    
 Avery Merfeld
    
 Shayla Chvosta
    
 Mckenna German
    
 Annika Schafer
    
 Gracyn Sorenson
    
 Grace Livingston
    
 Ella Romans
Girls 6th-Grade A Shakopee HS Teams
    
 Helen Ben
    
 Mayzee Thorson
    
 Karissa Schandorff
    
 Shaina Hierlinger
    
 Avery Moeller
    
 Taylor Clarey
    
 Vanessa Wright
    
 Ava Holman
    
 Anna Delsing
    
 Ellana Keaveny
    
 Rya Kangas
    
 Cassidy Pitzl
    
 Sophia Mareck
    
 Kailey Tomzak
    
 Sophia Jensen
    
 Sadie Dominick
    
 Drew Buslee
    
 Ally Eidsness
    
 Ava Cossette
    
 Emma Ebeling
    
 Katelyn Wozney
    
 Gabby Betton
    
 Britta Hagen
    
 Brianna Tix
    
 Claire Stern
    
 Mya Karsten
    
 Grace Hamdorf
    
 Olivia Pawlicki
    
 Sophia Byersdorfer
    
 Kati Cloud
    
 Anna Van Helden
    
 Itoro Etuko
Girls 6th-Grade B/C Shakopee HS Teams
    
 Cate Spicer
    
 Camryn Winther
    
 Lauren Schultz
    
 Caitlyn Salgy
    
 Izzy Guttenfelder
    
 Kamryn King
    
 Tori Henderson
    
 Brianna Harrington
    
 Gigi Polikowsky
    
 Norah Danielson
    
 Madeline Onell
    
 Kendra Mattsonn
    
 Brianna Johnson
    
 Ella Stolarzyk
    
 Lyndsey penegor
    
 Mackenzi Simmons
    
 Taylor Welch
    
 Sidney Schmit
    
 Isabelle Carey
    
 Abby Richter
    
 Alli Ingebretson
    
 Mallory czinano
    
 Morghan Pollock
    
 Savannah Hedin
    
 Marin Keller
    
 Anika Malloy
    
 Jaelyn Choi
    
 Ada Skafte
    
 Zahara Bishop
    
 Ava Houdek
    
 Isabel Larson
    
 Kailey Pearson
Girls 7th-Grade A Shakopee HS Teams
    
 Lauren Pawlyshyn
    
 Katie McGrath
    
 Emily Bowron
    
 Ella Edstrom
    
 Bayliss Flynn
    
 Risa Bumgardner
    
 Emma Ambroz
    
 Brynn Senden
    
 Juliana Ewald
    
 Magdalene Dugas
    
 Natalie Bearth
    
 Lily Petersen
    
 Alexa Marsh
    
 Molly Lenz
    
 Shae Koppenhaver
    
 McKenna Valene
    
 Ella White
    
 Zoey Vos
    
 Hallie Broberg
    
 Abby Krzewinski
    
 Sammi Chandler
    
 Abigail Nechanicky
    
 Vivica Bretten
    
 Shawna Bruha
    
 Kayla Kallenbach
    
 Annie Tennyson
    
 Juliana Lane
    
 Sophie Hoheisel
    
 Isabellle Iten
    
 Sophia Rahn
    
 Korra Kalaus
    
 Zaya Esterberg
Girls 7th-Grade B/C Shakopee HS Teams
    
 Aliya Goodnature
    
 Hayden Kietzer
    
 Julia Swanson
    
 Allie Feldman
    
 Rachel Hagen
    
 Brianna Wille
    
 Nikki Braun
    
 Lilah Bergan
    
 Grace Nye
    
 Ava Korby
    
 Claire Steiner
    
 Alexandra Low
    
 Brenna Severson
    
 Chase Lawrence
    
 Genna Bauer
    
 Chloe Daher
    
 Hannah Kvant
    
 Abby Hollenstein
    
 Grace Dahmen
    
 Maeonna Hunt
    
 Emily Erickson
    
 Summer Brown
    
 Zoe McBride
    
 Saniah Howard-Reynolds
    
 Jessica Oberlander
    
 Jenna Kluxdal
    
 Taylor Klement
    
 Avery Kuklinski
    
 Summer Scofield
    
 Anna Nelson
Girls 8th-Grade A Shakopee HS Teams
    
 Avery Hennen
    
 Ellie Wildermuth
    
 Caroline Bokovitz
    
 Izzy John
    
 Hanna Wedeking
    
 Sarah Krouse
    
 Cierah Giron
    
 Maya Mitchell
    
 Kaila Youngs
    
 Olivia Tautges
    
 Lexi Imdieke
    
 Rachel Secrist
    
 Kimori Morris-Laguda
    
 Brooke Ramsey
    
 Kyla Overskei
    
 Allie Hartig
    
 Amelia Vslentino
    
 Paige Terry
    
 Sophie Gardiner
    
 Abby Lund
    
 Amanda Hukee
    
 Jenny Ntambwe
    
 Paige Broze
    
 Ruby Carlson
    
 MacKenzie Strandness
    
 Nia Hacker
    
 CARLY PFEFFER
    
 Jordan Breen
    
 Rosella Wille
    
 Allison Born
    
 Andie Atanasoff
    
 Megan Smith
Girls 8th-Grade B/C Shakopee HS Teams
    
 Elizabeth Hiatt
    
 Kayla Schuster
    
 Payton Duis
    
 Sophia Doukas
    
 Leah Blomquist
    
 Ariana Tapia
    
 Charlotte Welshons
    
 Laura Hyde
    
 Lexi Pedersen
    
 Sydnee Yost
    
 Abigail Berg
    
 Jordyn Bredenberg
    
 Ebony Burnett
    
 Morgan Montgomery
    
 Katie Turner
    
 Abigail Vogel
    
 Alexis Hammond
    
 Madi Pelowski
    
 Kendra Schuster
    
 Kayla Van Voorst
    
 Lily Niebuhr
    
 Ava Peplinski
    
 Maya Reichert
    
 Juliann Will
    
 Justice Paro
    
 McKenna Stoll
    
 Jaiden Williams
    
 Kyla Brown
Youth Sports Done Right