Minnesota Youth Athletics Services

Basketball
login

The Winter Jamboree is held for the newly formed travel basketball teams an opportunity to get multiple scrimmage games in one day.

Click Here

Date: Sat. Oct 27, 2018
Entry Form: Click Here
Online Registration  Click here
Grades:  Boys and Girls, 3-8
Locations: Bloomington, Kennedy Activity Center and Osseo High School
Registration Deadline: Mon. Oct 15
Rules: Click Here
  • 112 teams in 2017
  • Teams will play 3 scrimmage games
  • Scrimmage games will begin every 45 minutes.
  • Scrimmages will consist of two 15-minute halves.
  • No renegade or open/all-star teams are allowed.

Kevin Wilson

kevin@myas.org

Phone: (763) 746-1712

Division HQ Teams Schedule
Boys 3rd-Grade Bloomington Kennedy HS/AC Teams Schedule
    
 Salvation Army 3
    
 Kennedy 3 Gold
    
 Apple Valley 3rd Gold
    
 Farmington
Boys 4th- Grade A Bloomington Kennedy HS/AC Teams Schedule
    
 Blaine 4A
    
 Edina
    
 Eastview 4A Black
    
 STMA 4Knights
    
 Lakeville North 4A
    
 East Ridge 4A
Boys 4th-Grade B/C Bloomington Kennedy HS/AC Teams Schedule
    
 Jefferson Blue
    
 Jefferson White
    
 Kennedy 4 Gold
    
 Edina 4B Black
Boys 5th-Grade A Bloomington Kennedy HS/AC Teams Schedule
    
 Knights
    
 Kennedy 5 Gold
    
 TBD 2
    
 CLM SPARTANS 6 BLACK
Boys 5th-Grade B/C Bloomington Kennedy HS/AC Teams Schedule
    
 Jefferson White
    
 WAA Brand
    
 Chaska Boys 5B
    
 Jefferson Blue
    
 JM Rockets
    
 Eastview 5
Boys 6th-Grade A Blue Valley View Middle School Teams Schedule
    
 Moose Lake/Willow River Rebels
    
 Eagan 6A
    
 OMGBA
    
 St, Cloud Fire
Boys 6th-Grade A Red Bloomington Kennedy HS/AC Teams Schedule
    
 Rogers Black
    
 Edina 6A
    
 Lakeville South
    
 Park Center 6A
Boys 6th-Grade B Blue Valley View Middle School Teams Schedule
    
 OMGBA 6.2
    
 Eastview Blue
    
 Eagan 6th Team 2
    
 St. Joes
Boys 6th-Grade B Red Bloomington Kennedy HS/AC Teams Schedule
    
 Jefferson
    
 Farmington 6th Orange Boys
    
 Pirates
    
 Chisago Lakes
Boys 6th-Grade C Bloomington Kennedy HS/AC Teams Schedule
    
 Jefferson
    
 Rangers- Gold 6
    
 Kennedy 6 Gold
    
 OMGBA 6.3
    
 Edina 6C White
    
 Rosemount 6th C
Boys 7th-Grade A Blue Bloomington Kennedy HS/AC Teams Schedule
    
 Apple Valley 7Gold
    
 Park Center
    
 Orono
    
 CLM SPARTANS 7
Boys 7th-Grade A Red Bloomington Kennedy HS/AC Teams Schedule
    
 Kennedy 7 Gold
    
 Wayzata 7A
    
 Rogers Royals 7 Black
    
 St Paul 7 Boys Gold
Boys 7th-Grade B Bloomington Kennedy HS/AC Teams Schedule
    
 OMGBA 7 III
    
 OMGBA 7.2
    
 Lakeville North 7B Black
    
 Eagan 7B2
    
 RAYBA 7th Grade Blue Boys
    
 Lakeville North 7B Red
Boys 7th-Grade C Bloomington Kennedy HS/AC Teams Schedule
    
 Mounds View Purple
    
 Jefferson Blue
    
 Jefferson White
    
 Edina 7C Kline
    
 Farmington White
    
 Eagan Green
Boys 8th-Grade A Bloomington Kennedy HS/AC Teams Schedule
    
 Bemidji Bombers 8th Boys
    
 Eagan 8 Black
    
 Edina 8A
    
 Blaine
    
 Phelps 8
    
 Park Center 8A Boys
Boys 8th-Grade B Blue Bloomington Kennedy HS/AC Teams Schedule
    
 Lakeville North 8B
    
 Jefferson
    
 Prior Lake 8B Gold
    
 Jefferson- Holland
Boys 8th-Grade B Red Bloomington Kennedy HS/AC Teams Schedule
    
 Jordan
    
 OMGBA B8.3
    
 Columbia Heights
    
 Bemidji 8B
Boys 8th-Grade C Blue Bloomington Kennedy HS/AC Teams Schedule
    
 Jefferson Blue
    
 White Bear
    
 Eagan 8 Blue
    
 Forest Lake
Boys 8th-Grade C Red Bloomington Kennedy HS/AC Teams Schedule
    
 Jefferson White
    
 Eastview Black
    
 Kennedy 8 Gold
    
 St Paul 8th Blue
Girls 4th-Grade B Bloomington Kennedy HS/AC Teams Schedule
    
 Eagan Black
    
 Wayzata 4-2
    
 Hopkins
    
 TBD 2
Girls 5th-Grade A Blue Valley View Middle School Teams Schedule
    
 Spring Lake Park 5A
    
 Edina Hornets
    
 PL Girls 5A
    
 Lakeville South
Girls 5th-Grade A Red Valley View Middle School Teams Schedule
    
 Tonka 5A 2017-18
    
 Farmington 5 Girls
    
 OMGBA
    
 Lakeville North
Girls 6th/7th-Grade B/C Bloomington Kennedy HS/AC Teams Schedule
    
 Minnetonka 6 Black
    
 Tonka 6 Wandrei
    
 Bemidji 7
    
 Eastview
Girls 6th-Grade A Bloomington Kennedy HS/AC Teams Schedule
    
 Eastview 6 Black
    
 Tonka 6A 2017-18
    
 Wayzata
    
 Eagan
Girls 8th-Grade B Bloomington Kennedy HS/AC Teams Schedule
    
 Minnetonka 7 Blue
    
 Park Center Pirates
    
 Armstrong
    
 Mayer Knights
Youth Sports Done Right