The MYAS office is currently closed. MYAS staff remains available through email.

MYAS Covid-19 Statement

Cancelled, Delayed and Rescheduled Events

Return to Play Resources

Minnesota Youth Athletics Services

Basketball
login

 

 Playing Rules 

 

Please check in with the Tournament Director when you arrive at your tournament location.

 

January 4 Winter Shootout

Division HQ Teams Schedule
Boys 11th/12th-Grade Coon Rapids High School Teams Schedule
    
 STMA Winter 2020
    
 Robbins White 11/12
    
 MDB 10/11 19-20
    
 Robins Gold 11/12
    
 MDB 11/12 19-20
    
 Robins Blue 11/12
Boys 4th Grade A/5th-Grade C Coon Rapids High School Teams Schedule
    
 TBD
    
 Mahtomedi B5C White
    
 Richfield 5C
    
 NABA 4A 19-20
Boys 4th-Grade C Coon Rapids High School Teams Schedule
    
 White Bear Lake
    
 Cambridge 4C
    
 NABA 4C 19-20
    
 Triton
Boys 5th B SCSU Halenbeck Hall SCSU Fieldhouse Teams Schedule
    
 Pequot Lakes
    
 SCAYBA Maroon
    
 Fall Creek
    
 Big Lake 5B
Boys 5th-Grade A/B Coon Rapids High School Teams Schedule
    
 Spring Lake Park 5B
    
 Blaine 5A
    
 Owatonna 5B Blue
    
 MDB 6th 19-20
Boys 6th C SCSU Halenbeck Hall SCSU Fieldhouse Teams Schedule
    
 Sauk Rapids 6C
    
 Monticello
    
 Mounds View
    
 Sartell
Boys 6th B/C SCSU Halenbeck Hall SCSU Fieldhouse Teams Schedule
    
 CHS 6B
    
 Cambridge 6C
    
 Pequot Lakes
    
 Big Lake 6B
Boys 6th-Grade- CANCELLED A/B Coon Rapids High School Teams Schedule
    
 Moundsview 6B
    
 TBD
    
 TBD 2
Boys 7th B SCSU Halenbeck Hall SCSU Fieldhouse Teams Schedule
    
 Rocori 7B
    
 Albany Huskies Boys 7
    
 Spring Lake Park 7B
    
 Cambridge
    
 Grand Rapids 7B
    
 Watertown 7
Boys 7th-Grade B/C Coon Rapids High School Teams Schedule
    
 St Anthony B7C
    
 Mahtomedi B7C White
    
 Somerset 7B
    
 Richfield 7C
    
 ERA MS Boys
    
 Hospitality House7
Boys 8th B Red SCSU- Halenbeck Hall SCSU Fieldhouse Teams Schedule
    
 Cambridge- Jeremy
    
 Monticello 7A
    
 Sauk Rapids-Rice Storm
    
 Sartell 8B
    
 Big Lake B8-1
    
 KMS
Boys 8th C SCSU Halenbeck Hall SCSU Fieldhouse Teams Schedule
    
 Spring Lake Park 8C
    
 Cambridge- Ron
    
 Becker Bulldogs
    
 Big Lake B8-2
Boys 8th-Grade A/B Coon Rapids High School Teams Schedule
    
 Mendota B8B
    
 Cardinal 8 Black
    
 Somerset 8A
    
 Richfield 8B
    
 Columbia Heights
    
 Mounds View 8B
Boys 9th/10th Coon Rapids High School Teams Schedule
    
 Tonka Boys 9
    
 Robbins 9/10 Blue
    
 MDB 9th 19-20
    
 MDB 9/10 Wht 19-20
Youth Sports Done Right