Minnesota Youth Athletics Services

Baseball
login
Division HQ Teams Pitches Schedule  
Boys 4th-Grade/10U Rec Fridley Little League #1 Teams Pitches Schedule  
    
 Rogers Royals
   
    
 Soderville 1
   
    
 Soderville 2
   
    
 NESE Wolves 10U
   
    
 SAYB North
   
    
 Elk River 10U
   
    
 Minneapolis Millers Growlers
   
    
 White Bear Lake
   
    
 STMA WM Dodgers
   
Boys 5th-6th-Grade/11U-12U Rec Northwoods Park Teams Pitches Schedule  
    
 Shoreview Mustangs
   
    
 Soderville 1
   
    
 Soderville 2
   
    
 CDAA Dodgers
   
    
 Langford Park
   
    
 Elk River 5/6 3
   
    
 STMA PWR Twins
   
    
 Brooklyn Park 11/12U
   
    
 Rogers Team Andvik
   
Boys 7th-Grade/13U Rec Revised 7/26 Ham Lake City Park #1 Teams Pitches Schedule  
    
 Soderville Richardson
   
    
 ACYBA Red
   
    
 Rogers Black
   
    
 Brooklyn Park Blue Jays
   
    
 Soderville Lindstrom
   
    
 Soderville Johnson
   
    
 Cambridge Isanti
   
    
 Andover
   
    
 Centennial
   
    
 Champlin-Dayton Blue
   
    
 White Bear Lake Orange
   
    
 Hanover Heat 13U Northstar
   
    
 Burnsville Rangers
   
    
 Monticello Magic
   
    
 OMGAA Vegas
   
    
 White Bear Lake Black
   
    
 OMGAA Royal
   
    
 Anoka Ramsey
   
    
 Champlin-Dayton Gray
   
    
 Shoreview 13U
   
    
 Elk River
   
    
 Coon Rapids
   
Boys 8th-9th-Grade/14U-15U Rec Revised 7/26 Sutton Field - Sandburg Learning Center Teams Pitches Schedule  
    
 Hopkins Royals
   
    
 OMGAA Gray
   
    
 Anoka Ramsey
   
    
 Rogers White
   
    
 Soderville Keding
   
    
 Blaine
   
    
 Esko
   
    
 Champlin-Dayton Blue
   
    
 Forest Lake
   
    
 Andover Gold
   
    
 NESE Tommies 15U
   
    
 Champlin-Dayton Gray
   
    
 MLK St Paul Knights
   
    
 ACYBA
   
    
 Midway Blazers
   
    
 Powderhorn Eagles
   
    
 Little Earth
   
    
 OMGAA Vegas
   
    
 Rogers Blue
   
    
 Andover Black
   
    
 Soderville Engen
   
    
 AV Eagles Blue
   
    
 Hanover Heat 14/15
   
    
 Midway Ethen
   
    
 Elk River 8/9 1
   
    
 Foley Falcons
   
    
 Cambridge-Isanti
   
    
 Forest Lake Gold
   
    
 TBD
   
    
 Elk River 8/9 2
   
    
 Soderville Willadsen
   

Playing Rules

Roster Instructions

Bat Standards

 Pool Play Tiebreaker

Wild Card Criteria


<---- Check out the Fan Guide!

Everything you need to know about your tournament!

Contact

Akua Kennedy
Akua@myas.org
763-746-1736

2022 Recreational State Championships
11th Annual

The schedules should be posted by 4:00 pm Monday.

July 29 - July 31, 2022
Register by July 21
$340 Per Team
Gate Fee: $150 Due at Team Check-in

4th Grade / 10U: Fridley
5th-6th Grade / 11U-12U: Brooklyn Park
7th Grade / 13U: Ham Lake - FULL
8th-9th Grade / 14U-15U: Golden Valley - FULL

The Premiere State Tournament for Rec/In-house Teams
Open Registration - Your Team Does NOT Have To "Qualify"

Youth Sports Done Right